hajni@mindigfitt.hu | +36 30 971 9456 • H-P 9:00-18:00

Sejtszintű gyulladások a szervezetben

Miről olvashatsz a bejegyzésben? #akut gyulladás #krónikus gyulladás #gyulladáscsökkentő étrend.

Tényleg nem mindegy, hogyan élünk és étkezünk!

A civilizációs betegségek jelentős része visszavezethető életmódunkra és táplálkozási faktorainkra. Ezek „eredménye” a krónikus gyulladás, mely károsítja, rombolja szerveinket, egészséges szöveteinket – mindent, amit elér.

A gyulladás szervezetünk egyik természetes védekező mechanizmusa, kémiai reakciók összesége. Olyan, mint a tűz: megfelelően kontrollálva és egészséges mennyiségben melegít, egészségesen tart, ha azonban túl hosszú ideig áll fenn, vagy elszabadul pusztítja a szöveteket, szerveket.

A gyulladásnak két altípusa van: akut és krónikus.

Az akut gyulladás általában jótékony és rövid folyamat, amely a gyógyulás része, és segít a potenciálisan káros kórokozókat eltávolítani a szervezetből.


A krónikus (szubklinikus) gyulladás sok része megegyezik a gyulladás biokémiájával. Ahelyett azonban, hogy elpusztítaná a vírusokat és a baktériumokat, károsodást okoz az ízületeinkben, csontjainkban, szívünkben, ereinkben, agyunk és más szerveink szöveteiben. Mindez hosszú évek alatt következik be, a jelenség azonban egyre több embert érint és egyre fiatalabb korban.

Mindez a gyulladást gerjesztő tápanyagok fokozott fogyasztásának köszönhető.

Tudományos vizsgálatokból ma már ismert, hogy ez az alacsony fokozatú, fájdalom nélküli gyulladás gátolja szöveteink regenerálódását és szerveink lassú károsodásához, pusztulásához vezet. Az állandósult gyulladás gyakran teljesen tünetmentesen van jelen szervezetünkben, és csak évek során manifesztálódik szervi panaszok, betegségek formájában.

Érdemes néhány egyszerű étrendi változtatást beiktatnunk, ha hosszú és egészséges életet szeretnénk élni:

  • Kerüljük a növényi olajban sült, illetve grillezett és füstölt élelmiszerek fogyasztását
  • Fogyasszunk minél több flavonoid tartalmú zöldséget és gyümölcsöt (ezek közül is az alacsonyabb cukortartalmúakat előnyben részesítve)
  • Csökkentsük az alkohol fogyasztást
  • Hagyjuk el a dohányzást
  • Kerüljük a finomított szénhidrátokat (cukor, fehér liszt, fehér rizs) és a magas Omega6 zsírsav tartalmú olajos magvakat
  • Emeljük az antioxidánsok bevitelét: C-, D-, E-, A- és K-vitamin, karotinok (pl. béta-karotin), szelén, Omega3 (halolaj)


Gyulladáscsökkentő étrend

Programomban olyan élelmiszereket-, illetve az ételek elkészítéséhez olyan konyhatechnológiai eljárásokat javaslok, melyek megfelelnek a funkcionális medicina gyulladáscsökkentő étrendjének. Kimondhatjuk tehát, hogy ezen élelmiszerek fogyasztása segíti a sejtszintű fokozott gyulladásos folyamatok csökkentését, melyek a legtöbb krónikus népbetegség alapját képezik. Ezért nem kis túlzásal gyulladáscsökkentő étrendnek is nevezhetjük.

Ha kíváncsi vagy a Gyulladáscsökkentő program részleteire, kattints ide!

Szeretettel,

Megyeri Hajnalka
Egészségmentor
Társad az egészségfejlesztésben​